BASINDAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalbi onarmak olası !

Cumhuriyet 05.03.2010

Genç Türk doktor, kriz sonrası oluşan hasarı kök hücreyletedavi etmeyi başardı

© Bu buluşla ileride kalp hastalarına, kalp krizi geçirmiş olanlara yeni kalp hücresi verilebilir, hasta sağlığına kavuşabilir. Buluş aynı zamanda böbrek ve akciğerlerde de uygulanabilir. Kök hücrelerden, böbrek hücreleri yapılırsa hasta olan böbreklerin de iyileşebileceği belirtiliyor.

                                        SİBEL BAHÇETEPE

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren asistan Türk kalp doktoru Dr. Eliza Emel Kaplan’ın (29) hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmada, kalp krizi sonrası hasar gören kalp dokusunun kök hücre ile tedavi edilebileceği, bu sayede yıpranmış kalbin ve kalbin pompalama gücünün belirgin bir şekilde iyileştirilebileceği görüldü. Buluş, yurtdışında çok sayıda bilimsel dergide de yayımlandı.

Hollanda’nın Zwolle kentinde yaşayan Kaplan’ın 4 yıl önce başlattığı tez çalışmasında, Harvard Üniversitesi’nden ve Hollanda Üniversitesi’nden iki önemli profesörün de imzası bulunuyor. 

Kalp krizi atağında yetersiz kan dolaşımı nedeni ile kalp hücrelerinin büyük bir bölümünün öldüğünü ifade eden Kaplan, bu nedenle kalbin yeterli kan pompalayamadığı, daha önceki tedavi yöntemlerindeki anjiyo ve ilaç tedavisi uygulamalarının yalnızca kalp hasarının tespit edilmesine yönelik olduğunu, bugüne dek de ölü kalp hücrelerinin yeniden canlandırılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Kök hücrelerin hasarlı kalbe uygulanmasındaki etkisini ortaya çıkaran Kaplan, embriyo kök hücrelerinin, ana hücrelerin fonksiyonlarını alarak ölü hücrelerin yerini alabileceğini ve kalbe yeniden pompalama gücü verebileceğini bulduklarını söyledi.