SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla zaman harcamayın.  
 - Testeki soruları sırayla çözmeye çalışın. Birinci turda, doğruluğundan emin olduğunuz soruları yanıtlayın. Doğruluğundan emin olmadığınız veya size zor gelen soruların yanıtlanmasını ikinci tura bırakın.  
- Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirle-yen içerikleridir. Uzun ve karmaşık görünen sorulara, hiç bakmamak ya da yapamama kaygısı ile okumayı yarıda bırakmak, test tekniği açısından kesinlikle hatalı bir tutumdur.
- Cevaplamakta zorluk çektiğiniz soruların yanına işaret koymanız, diğer soruların yanıtlanması bittiğinde bu sorulara geri dönmenizi kolaylaştıracaktır.
- Çözemeyeceğiniz sorularında çıkabileceğini göz önünde bulundurun. Bu tür sorularla karşılaştığı-nızda güvensizliğe kapılmadan sonraki sorulara geçin.
- Doğru yanıtı bulduğunuzu sanarak diğer seçenekleri hiç okumamak çogu zaman yanılgıya sürükler. Bu nedenle tüm seçeneklere mutlaka göz atın.
- Yanıtlarınızı yanıt kağıdına gruplar halinde işaretleyin. Bu uygulama zaman kaybını önler, kaydırma yapma olasılığını azaltır ve de işaretleme yaparken dinlenme olanağı sağlar.
- Soruları dikkatli okuyup anladıktan sonra yanıtlayın. Sorulara kendi yorumuzu katmayın.